30 maj 2014

bodyART™ - co to jest i dlaczego warto spróbować.

CO TO JEST?
bodyART Polska facebook
Body art po angielsku oznacza sztukę ciała. Jest to przede wszystkim kierunek w sztuce, gdzie aktorzy wykorzystują swoje ciało i psychikę do samopoznania. Ich celem nie jest przekazanie emocji. Traktują człowieka jako jedność umysłu oraz ciała. "bodyART™ został stworzony przez Roberta Steinbachera - jednego z najbardziej popularnych i uznanych prezenterów fitness na scenie międzynarodowej. Jest to wszechstronna i precyzyjnie opracowana metoda treningu. Umożliwia praktykę każdemu, prowadząc go do wewnętrznej i zewnętrznej harmonii. Traktuje ciało człowieka jako całość, a nie jako konkretną grupę mięśni. Ćwiczącym dostarcza relaksu, uczy prawidłowego oddychania, daje intensywny wysiłek i wymierne efekty. Łączy elementy YOGI, fizjoterapii, japońskiego DO IN, nowo powstałych własnych pozycji oraz klasycznych technik oddechu i relaksacji. Wszystkie ćwiczenia i pozycje trenują różne mięśnie ciała jednocześnie, oddziałując na połączone z nimi organy." Cofnijmy się do pierwszych zdań. Harmonia, jedność ciała i umysłu, wysiłek fizyczny - te słowa w skrócie opisują koncepcję bodyART™. Mogłabym się rozpisywać o nurcie body&mind, założeniach holistycznych, ale wolę Was przekonać do pójścia na trening.

28 maj 2014

Ortoreksja


Co to takiego?

Jest to obsesja na punkcie zdrowego odżywiania. Na pewno każdy z was wie, że do zaburzeń odżywiania zalicza się anoreksję, bulimię i otyłość. W pierwszej chwili możemy popukać się w głowę z myślą - przecież zdrowe odżywianie wyklucza jego zaburzenia. Niestety bardzo łatwo jest przekroczyć cienką granicę między zdrową dietą, a ortoreksją. 

Osoby dotknięte tą chorobą:


- obsesyjnie sprawdzają skład i obróbkę poszczególnych produktów
- najczęściej same uczą się zdrowego odżywiania
- analizują wartości odżywcze każdego posiłku
- mają poczucie winy po zjedzeniu produktu według nich nie zdrowego, czy zanieczyszczonego chemią, a każde odstępstwo od ułożonej sobie diety zazwyczaj jest karane odstawieniem kolejnego pokarmu
- bardzo często długo nie dostrzegają problemu, w końcu nie możemy zaprzeczyć, że warto odżywiać się zdrowo
- układają plan dnia według posiłków
- po pewnym czasie zjadają tylko kilka produktów, które uznają za dobre dla swojego organizmu, taka monotematyczna dieta wpływa na stan organizmu, a wśród problemów zdrowotnych możemy wymienić: ogólne osłabienie, bóle głowy, bóle brzucha, anemia, problemy z ciśnieniem, nudności, zawroty głowy, kłopoty z pamięcią oraz koncentracją, osteoporozę, spadek odporności
- non stop myślą o zdrowym jedzeniu, wokół tego kręci sie ich całe życie
- najczęściej dążą do perfekcji i są bardzo skoncentrowane na sobie

Jednym z pierwszych objawów wcale nie jest spadek wagi, a wyobcowanie i usunięcie się z życia towarzyskiego.Ortorektyk nie jada na mieście i szerokim łukiem omija wszelkie bary, fast foody, czy restauracje. Posiłki zjada w samotności, nie potrafi rozmawiać na inne tematy niż dieta, stara się ustawiać innych do pionu i narzuca znajomym swoje nawyki żywieniowe. 

Osoba dotknięta ortoreksją wymaga psychoterapii, gdyż problem tak samo jak w przypadku innych zaburzeń odżywiania leży w psychice. 

Musimy więc pamiętać, aby nie zatracić się w zdrowym odżywianiu. Powinniśmy słuchać swojego organizmu i bliskich nam osób. Należy także zachować rozsądek, bo choroba zaczyna się niewinnie, a może mieć fatalne skutki. Korzystajmy z pomocy doświadczonych osób. Po to są dietetycy i trenerzy. Tak dobrze słyszycie. Nie raz na siłowni panie podchodzą do trenerów i pytają się co jeść. Właśnie od tego oni są. Nie siedzą tam dla ozdoby, tylko dla was.

23 maj 2014

Bądź swoją motywacją, czyli moja własna metamorfoza.

Ostatnio znów pochwaliłam się swoim nazwijmy to fitnessowym postępem. Kolejny raz dopytujecie się:
JAK TO ZROBIŁAŚ? CO ĆWICZYŁAŚ? JAKAŚ DIETA? Więc zamiast odpowiadać Wam w komentarzach tworzę ten post. Mam nadzieję, że odpowie on na wszystkie pytania, zmotywuje do działania i pokaże Wam, że progress wcale nie jest usłany różami.




19 maj 2014

Indeks glikemiczny

Jedz lepiej i zdrowiej, a nie mniej.
CO TO JEST?

Interesując się zdrowym jedzeniem prędzej czy później na pewno zauważycie nazwę - indeks glikemiczny. Jest to ułożenie produktów względem tego, jak szybko po ich spożyciu rośnie poziom stężenie cukru we krwi, czyli glukozy. Indeks nie może być ustalony jedynie na podstawie składu danego produktu. Każdy z nas jest inny i inaczej reaguje na jedzenie. Należy więc najpierw zjeść, a po 15 minutach zbadać poziom cukru we krwi. Najlepiej znają się na tym cukrzycy i to głównie ich indeks dotyczy. Jednak ma swoją rolę w procesie odchudzania.


INDEKS GLIKEMICZNY, A ODCHUDZANIE

Gdy glukozy we krwi jest za mało, stopniowo tracimy siłę mięśni. Kiedy jest za dużo, uaktywniają się procesy metaboliczne sprzyjające tyciu. Tak naprawdę podstawowe założenie znamy od zawsze - cukier "dobrze" wpływa na tycie. Jeśli dany produkt ma niski indeks glikemiczny tym lepiej. Glukoza z takiego pokarmu jest wolniej uwalniana, więc dłużej mamy uczucie sytości. Przez co mniej jemy i nie sięgamy po przekąski. Gdy spożywamy pokarm z wysokim indeksem glikemicznym następuje nagły wyrzut glukozy do krwi. Organizm w tym momencie będzie dążył do równowagi. Jednak nie obniży on poziomu cukru do wartości tolerowanej przez organizm, a znacznie obniży poziom cukru. Objawem takiego procesu jest głód. 


INDEKS GLIKEMICZNY POSZCZEGÓLNYCH PRODUKTÓW


Lista jest baardzo długa. W końcu jemy mnóstwo, przeróżnych potraw. Należy pamiętać, że: 
- przetwarzanie żywności zwiększa jej indeks glikemiczny
- błonnik opóźnia przemianę węglowodanów
- im szybciej jesz, tym szybciej uwalnia się glukoza do krwi


Wartości:
Niski - 55 lub mniej
Średni - 56-69

Wysoki - 70 lub więcej





POZA TYM NAJWAŻNIEJSZE! CHUDNIEMY STOPNIOWO, ZDROWO I Z GŁOWĄ. NIE BOIMY SIĘ SKORZYSTAĆ Z PORAD DIETETYKA.

12 maj 2014

Płaski brzuch w 30 dni


Do wakacji zostało nam już tak niewiele. Od dziś pracujemy na płaski brzuch do wakacji, do lata i przede wszystkim na lata. Podejmując to wyzwanie nie zapomnij kontynuować swojej przygody z aktywnością fizyczną. Jeśli już trenujesz i wykorzystasz kalendarz tym lepiej dla Ciebie. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w osiągnięciu wymarzonego efektu. Zaczynamy od kilku podstaw.

1. Poniższy plan jest przykładowy. Jeśli jesteś zainteresowany możesz go jak najbardziej wykorzystać. Słuchaj swojego ciala. Jeśli potrzebujesz więcej dni odpoczynku, jeśli nie odpowiadają Ci ćwiczenia - modyfikuj. Dopasowywuj treningi do swoich możliwości i potrzeb.
2. Wydrukuj i powieś w widocznym miejscu. Nie zapomnisz wtedy o żadnym treningu.
3. Jedz! Jedna z najważniejszych zasad. ABS robimy w kuchni. Oprócz ćwiczeń zacznij jeść zdrowo. 

- odstaw fast foody
- nie jedz bez potrzeby słodyczy (raz w tygodniu nikomu nie zaszkodził, ale postaw sobie wyzwanie i zobacz czy dasz radę jeść cukierki/batoniki i inne tylko 4 razy w miesiącu)
- twoi obiadowi przyjaciele to: kasza gryczana, ryż brązowy, razowe makarony, warzywa (ziemniaki też!), chude mięso, ryby
- zmniejsz ilość soli i nie smaż na oleju lub użyj oliwy z oliwek/oleju lnianego
- staraj się jeść regularnie, nie opuszczaj posiłku po treningu
- wprowadź do swojego jadłospisu następujące produkty:


8 maj 2014

Pieczone placki z jabłkami - wersja light

Jeśli chodzi o słodki obiad to placki z jabłkami zajmują zdecydowanie pierwsze miejsce. Zazwyczaj robimy je z mąki pszennej, smażymy na głębokim oleju i dodajemy dużo cukru. Dziś przepis na zdrowe, dietetyczne placki z jabłkami. Są bardzo smaczne, mało słodkie. Można polać jogurtem naturalnym, dodać na wierzch dżem lub oprószyć cukrem pudrem.
źródło: lemonythyme.com
SKŁADNIKI (około 8 placków):

- 2 łyżki mąki pszennej lub pełnoziarnistej
- 4 łyżki otrębów
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego
- 1/3 łyżeczki drożdży instant
- 2 łyżki mleka
- 1 jajko
- 1 białko
- 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 jabłko


PRZYGOTOWANIE:

1. Jabłko obieramy ze skórki i  kroimy w kostkę lub ścieramy na tarce. 
2. Wszystkie składniki mieszamy.
3. Wykładamy po jednej łyżce na blachę wyłożoną papierem.
4. Pieczemy przez 25 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.



5 maj 2014

Buty do treningu


Typowo damski post o sportowych biustonoszach już był - CO SIĘ STAŁO Z MOIMI PIERSIAMI. Teraz czas na odpowiednie obuwie sportowe. Potrzebujemy zbioru kilku zasad dotyczących kupna odpowiednich butów: 
  1. Wybierz buty odpowiednie do dyscypliny. Możemy wybrac buty do biegania, treningu na sali, tenisa, siatkówki. Warto także mieć osobne do chodzenia na co dzień. Nie używajmy tych samych butów do wszystkich aktywności fizycznych. Sprawdzajcie podeszwy! Buty do biegania mogą miec większą lub mniejszą amortyzację. Jeśli biegamy na krótkie dystanse - podeszwa może być cieńsza. Jeśli biegamy na dłuższe - wybierzmy buty z grubszą podeszwą.
  2. Nie kupuj na ślepo. Mierzenie butów może się wydawać oczywiste, ale znam wiele osób, które kupuje na oślep, bo "zawsze biorę 40". Otóż każda firma ma swoją numerację. Jedna jest zawyżona, inna zaniżona, a w większości występują jeszcze tak zwane połówki. W butach musimy czuć się przede wszystkim komfortowo. Nie mogą być za ciasne, gdyż większość z nich wcale z czasem się nie rozejdzie. Nie powinny także nam się ześlizgiwać ze stopy.
  3. Sprawdź rodzaj swojej stopy. Najlepiej jest to zrobić za pomocą starego obuwia. Może być:
    - pronująca - podeszwa starego obuwia jest najbardziej starta po wewnętrznej stronie
    - supinująca - podeszwa jest najmocniej zniszczona po zewnetrznej stronie
    - neutralna - uszkodzenia są równo rozłożone
    Dobrze sprawdzi się także test wodny. Moczymy delikatnie stopę i odciskamy ją na kartce papieru.

  4. Wybierz materiał oddychający. Wiadomo, że podczas treningu się pocimy. Na stopach także. Wybierajmy więc obuwie przepuszczające powietrze, z siateczkami.
  5. Kieruj się przeznaczeniem i ceną, a nie kolorem, czy modą. Ja wiem, że dziewczyny chcą zawsze świetnie wyglądać. Jeśli jednak chodzi o obuwie to wygląd powinien być najmniej ważny. Nie nastawiaj się na konkretny model. Jeśli chodzi o cenę to najlepiej kupować na wyprzedażach. Poniżej zaprezentuję Wam modele z różnego przedziału cenowego. Od 150 zł do 400 zł. Ja swoje dwie pary butów na trening kupiłam właśnie na wyprzedaży. Adidas - 119 zł, Reebok - 129 zł.
    REEBOK RUNNING , ADIDAS PERFORMANCE 

3 maj 2014

Pułapki żywieniowe

Postanawiasz zmienić swój styl życia, zrzucić kilka kilo. Wiesz już że 70% to zdrowe odżywianie, a 30% to trening. Wprowadzasz zdrowe produkty do swojego jadłospisu. A teraz uwaga! Nie wszystko jest tak "dietetyczne" i dobre dla zdrowia jak nam się wydaje.
Łatwo wpaść w pułapkę jaką zastawiają na nas producenci różnych towarów. Zaczniemy od najprostszej zasady zdrowego żywienia
1. Chcesz wyeliminować słodkości, fast foody, gotowe dania, alkohol, białe pieczywo ze swojego jadłospisu? Najprostsza rada - po prostu ich nie kupuj. Jeśli nie znajdziesz tych produktów w lodówce czy szafce, nie sięgniesz po nie.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...