3 maj 2014

Pułapki żywieniowe

Postanawiasz zmienić swój styl życia, zrzucić kilka kilo. Wiesz już że 70% to zdrowe odżywianie, a 30% to trening. Wprowadzasz zdrowe produkty do swojego jadłospisu. A teraz uwaga! Nie wszystko jest tak "dietetyczne" i dobre dla zdrowia jak nam się wydaje.
Łatwo wpaść w pułapkę jaką zastawiają na nas producenci różnych towarów. Zaczniemy od najprostszej zasady zdrowego żywienia
1. Chcesz wyeliminować słodkości, fast foody, gotowe dania, alkohol, białe pieczywo ze swojego jadłospisu? Najprostsza rada - po prostu ich nie kupuj. Jeśli nie znajdziesz tych produktów w lodówce czy szafce, nie sięgniesz po nie.



  • Batoniki musli
    Już raz o nich pisałam, ale wspomnę po raz kolejny. Wcale nie są zdrowe. Zawierają: 
    dużą ilość cukru, syrop glukozowy, syrop fruktozowy, utwardzany tłuszcz, serewatkę w proszku, mąkę pszenną, sól, cukier trzcinowy czy ekstrakty słodowe. Jedyne co w nich zdrowe to płatki owsiane i otręby, niestety zalane są toną cukru w najróżniejszej postaci. Także kupujemy wszystkie składniki osobno, włączamy piekarnik i cieszymy się własnoręcznie wypieczonymi batonikami. PRZEPIS  <- klikamy
  • Płatki musli
    Nie zawierają na szczęście tyle cukru co batony, jednak nadal jest go sporo. W ich skład często wchodzą: płatki pszenne, cukier brązowy trzcinowy, sól morska, lecytyna sojowa - emulgator, aromat, ekstart słodowy jęczmienny, serwatka w proszku. Możemy wybrać też wersje light takich płatków, czyli bezcukrową. Różnica - bezcukrowe płatki mają średnio 5 g cukru na 100 g, a drugie około 25 g cukru na 100 g produktu. Dodatkowo wiele z nich posiada owoce kandyzowane. Taki ananas, czy papaja są krótko mówiąc utopione w cukrze. Tutaj równierz warto wkroczyć i samodzielnie przygotować sobie musli do pudełka. Wymieszaj razem: płatki owsiane górskie, otręby, owoce suszone, orzechy i gotowe. Z rana zalewamy gorącym mlekiem lub wodą i pyszne śniadanie gotowe. Oczywiście nie popadajmy w przesadę. Nie wszystkie są tak bardzo nie zdrowe. Czytajmy etykiety, wybierajmy płatki najmniej kaloryczne, z najmniejszą ilością cukru.
  • Razowe pieczywo
    Znacie ten smak, gdy kupujecie razowe pieczywo i jedyne co czujecie to słodycz? To właśnie karmel. Zwykla bułka pszenna zabarwiona karmelem i posypana kilkoma ziarenkami na wierzchu. Nieee to nie może być zdrowe. Wybieramy chleb razowy na zakwasie. Teraz jest to bardzo na topie i piekarnie wręcz chwalą się wyrabianiem takiego pieczywa. Wiem, to spory wydatek. Dlatego też np. chleb razowy z Biedronki jest bardzo dobry - nie wyczujecie w nim słodyczy, a ziarenek nie będzie tylko garstka. Kolejny sposób na tańsze, zdrowe pieczywo to upieczenie go w domu. 


  • Orzechy i pestki
    Pewnie, że są zdrowe. Obniżają poziom "złego" cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Dobrze wpływają na pamięć i koncentrację. Regulują metabolizm oraz zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Jednak nie polecam stawiania obok siebie paczki, czy miski orzechów. Musimy pamiętać o kaloriach, gdyż w 100 gramach, znajduje się ich:
    Orzechy włoskie – 645 kcal
    Orzechy pistacjowe – 589 kcal
    Orzechy laskowe – 640 kcal
    Orzechy ziemne – 560 kcal
    Orzechy nerkowca – 566 kcal
    Migdały – 570 kcal

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...