28 maj 2014

Ortoreksja


Co to takiego?

Jest to obsesja na punkcie zdrowego odżywiania. Na pewno każdy z was wie, że do zaburzeń odżywiania zalicza się anoreksję, bulimię i otyłość. W pierwszej chwili możemy popukać się w głowę z myślą - przecież zdrowe odżywianie wyklucza jego zaburzenia. Niestety bardzo łatwo jest przekroczyć cienką granicę między zdrową dietą, a ortoreksją. 

Osoby dotknięte tą chorobą:


- obsesyjnie sprawdzają skład i obróbkę poszczególnych produktów
- najczęściej same uczą się zdrowego odżywiania
- analizują wartości odżywcze każdego posiłku
- mają poczucie winy po zjedzeniu produktu według nich nie zdrowego, czy zanieczyszczonego chemią, a każde odstępstwo od ułożonej sobie diety zazwyczaj jest karane odstawieniem kolejnego pokarmu
- bardzo często długo nie dostrzegają problemu, w końcu nie możemy zaprzeczyć, że warto odżywiać się zdrowo
- układają plan dnia według posiłków
- po pewnym czasie zjadają tylko kilka produktów, które uznają za dobre dla swojego organizmu, taka monotematyczna dieta wpływa na stan organizmu, a wśród problemów zdrowotnych możemy wymienić: ogólne osłabienie, bóle głowy, bóle brzucha, anemia, problemy z ciśnieniem, nudności, zawroty głowy, kłopoty z pamięcią oraz koncentracją, osteoporozę, spadek odporności
- non stop myślą o zdrowym jedzeniu, wokół tego kręci sie ich całe życie
- najczęściej dążą do perfekcji i są bardzo skoncentrowane na sobie

Jednym z pierwszych objawów wcale nie jest spadek wagi, a wyobcowanie i usunięcie się z życia towarzyskiego.Ortorektyk nie jada na mieście i szerokim łukiem omija wszelkie bary, fast foody, czy restauracje. Posiłki zjada w samotności, nie potrafi rozmawiać na inne tematy niż dieta, stara się ustawiać innych do pionu i narzuca znajomym swoje nawyki żywieniowe. 

Osoba dotknięta ortoreksją wymaga psychoterapii, gdyż problem tak samo jak w przypadku innych zaburzeń odżywiania leży w psychice. 

Musimy więc pamiętać, aby nie zatracić się w zdrowym odżywianiu. Powinniśmy słuchać swojego organizmu i bliskich nam osób. Należy także zachować rozsądek, bo choroba zaczyna się niewinnie, a może mieć fatalne skutki. Korzystajmy z pomocy doświadczonych osób. Po to są dietetycy i trenerzy. Tak dobrze słyszycie. Nie raz na siłowni panie podchodzą do trenerów i pytają się co jeść. Właśnie od tego oni są. Nie siedzą tam dla ozdoby, tylko dla was.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...