9 wrz 2015

5 nawyków żywieniowych, które możesz zmienić od zaraz.

Zmiana nawyków żywieniowych jest niezbędna nie tylko do schudnięcia. Jest ona niezbędna do bycia zdrowszym człowiekiem. Sprawdź jakie kroki możesz podjąć już teraz.

1) Ogranicz sól.

Wiele produktów, które spożywamy na co dzień zawiera sól i nie da się jej całkowicie wykluczyć. Nawet nie jest to porządane, gdyż odpowiada ona za utrzymanie ciśnienia i optymalnej objętości krwi. Dobowa dawka soli kuchennej dla człowieka powinna wynosić 1 gram. Jak więc ją ograniczyć?
- nie sól pomidorów, ogórków i innych warzyw
- nie sól jajek - nawet sam Gordon Ramsay nie soli jajecznicy
- zrezygnuj z gotowych mieszanek przypraw
- postaw na grubo mieloną sól himalajską
- dodawaj 2 razy mniej soli do: ziemniaków, kasz, ryżu
- nie sól ciast
- mocno ogranicz słone przekąski
- nie używaj sosu sojowego

2) Nie słódź.

Można się powoli przyzwyczaić od picia herbaty oraz kawy bez cukru. Odejmuj po trochu cukru, aż w końcu zobaczysz. że nie będzie Ci potrzebna ani jedna łyżeczka. Niby nic, a jednak coś ;)

3) Zrezygnuj z gazowanych, kolorowych napojów.

Są pełne cukru, ogromnych ilości cukru. I tak dobrze czytasz, nie ogranicz, a zrezygnuj. Grubą krechą odgradzamy się do coli, pepsi, fanty, sprite itp. Co najlepiej pić? Wodę, gazowaną lub nie. W wersji letniej z dodatkiem cytryny, mięty, świeżych owoców. 

4) Zmniejsz użycie oleju.

Przestajemy smażyć w głębokim tłuszczu. Wybieramy porządną patelnię teflonową, na której możemy smażyć bez tłuszczu oraz patelnię grillową, którą wystarczy posmarować pędzelkiem umoczonym w oleju. Odkrywamy zalety pieczenia w piekarniku. Poranna jajecznica, czy obiadowe placki obejdą się bez kropli oleju. Z jakim olejem się zatem zaprzyjaźniamy? Z oliwą z oliwek, olejem słonecznikowym oraz olejem lnianym. 

5) Zamień białe na ciemne i zaprzyjaźnij się z kaszą.

Białe pieczywo -> razowe pieczywo.
Biały makaron -> razowy makaron.
Biały ryż -> brązowy ryż.
Kasza: jaglana, owsiana, gryczana, manna, kus kus, jęczmienna, pęczak
A dlaczego kasza? Bo jest źródłem węglowodanów złożonych, które dostarczają naszemu organizmowi energii, a także są bogactwem błonnika. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...