23 sty 2015

Jak pokonać sesję?

Sesja już za ... Nie, nie uświadamiajmy sobie za ile. Jak uczyć się efektywnie, czyli moje sposoby na walkę z siłą miażdżącą studenta. 

PSYCHOLOGICZNIE

1. NIE ZAŁAMUJ SIĘ - podstawowa zasada to wierzyć w swoje siły. Uczyłeś się? To znaczy, że umiesz, pamiętasz i wiesz co masz napisać. Wstawanie z myślą - boże nic nie umiem, już nic nie pamiętam, wszystko wyleciało mi z głowy tylko pogorszy i tak już bliski stan przedzawałowy. Pozytywne podejście i nastawienie sprawi, że łatwiej będzie się zmobilizować do nauki.

2. NIE PANIKUJ - uczenie się na ostatnią chwilę to normalka. Obiecujesz sobie, że od tego semestru będziesz robić wszystko na bieżąco. Ale zaraz potem sobie przypominasz, a nie sory, jestem studentem! Zachowaj spokój i zabierz sie do nauki.


FIZJOLOGICZNIE

3. JEDZ ZDROWO - nic tak nie osłabia jak fast foody i słodycze. Przynajmniej ja czuję się po nich strasznie ociężała. Aczkolwiek przy nauce po nocach zawsze towarzyszy mi cukier. W postaci żelków, wafelków itd. Kto wie jak się tego pozbyć?

4. IDŹ NA TRENING - to mój sposób, ale chodzi o znalezienie czasu dla siebie. Jest to bardzo ważne, bo siedząc w książkach non stop nic się nie nauczysz i tylko zwariujesz. 

5. NIE UCZ SIĘ NA LEŻĄCO! Etap 1 - 10 minut przy biurku. Etap 2 - przeniesienie się na łóżko. Etap 3 - pozycja półleżąca. Etap 4 - godzina 3 w nocy i głowa w notatkach.


MYŚLĄC

6. SŁOWA KLUCZE - zdecydowana większośc ludzi to wzrokowcy. Wyszukuj w notatkach słowa klucze, zakreślaj je. Pisząc egzamin będziesz miał w głowie słowo klucz i nawet jeśli nie będziesz pamiętać dokładnej definicjii, to co nieco dookoła zawsze napiszesz.


7. ZAPLANUJ SOBIE NAUKĘ I SIĘ TEGO TRZYMAJ - dobry plan to podstawa. Rozłóż wszystko w czasie i możesz zabierać się do pracy.

8. PRZEPISUJ NA BIEŻĄCO - to taka rada na przyszłość, do tych, którzy nie umieją uczyć się z książek. Przepisywanie daje nam bardzo wiele. Może się wydawać banalne, ale podczas przepisywania, uzupełniania i układania notatek na nowej kartce papieru też się uczymy. Poza tym tworzą nam się w móżgu najprościej mówiąc nowe połączenia między komórkami, co wspomaga zapamiętywanie i usprawnia pracę mózgu.

9. WYŁĄCZ TEGO FACEBOOKA!

Ostatnia sprawa - nie bój się egzaminów ustnych. Pytania na egzaminie ustnym są zawsze łatwiejsze. Poza tym wejdź wyprostowany, pewien siebie, z uśmiechem na ustach. Nawet jak nic nie umiesz idź tak jakbyś tym egzaminem miał zdobyć świat. Udawaj, że wszystko wiesz. Mów na około, bajeruj, uśmiechaj się (to naprawdę pomaga), powtórz to samo zdanie kolejny raz, tylko innymi słowami. Słuchając tego samego kolejny rok człowiek może się wyłączyć. Coś Ci świta, ale nie bardzo wiesz co z tym zrobić? Zacznij mówić o tym co umiesz lepiej, wpleć to w swoją wypowiedź. Pokaż, że coś jednak wiesz. 

Powodzenia! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...