27 sty 2014

Plank - wyzwanie


Co to takiego?

Jedno z najbardziej popularnych i efektywnych ćwiczeń mięśni brzucha. Jednocześnie jest to ćwiczenie, przed którym robią głęboki wdech i wysportowani ludzie. Podczas wykonywania podporu napianamy głębokie mięśnie brzucha, których nie wzmacniamy klasycznymi brzuszkami. Są to głównie mięśnie skośne i poprzeczne. Co więcej ćwiczenie to angażuje praktycznie całe nasze ciało. Kształtuje ramiona, plecy, nogi i pośladki. Czyż nie cudownie? Za jednym zamachem wzmacniamy tyle mięśni! Na pewno gdzieś przeczytaliście tajemniczą nazwę - angażowanie mięśni brzucha bez zmiany długości włókien. Oznacza to napinanie mięśni bez wykonywania żadnego ruchu. Jednak, jak z każdymi ćwiczeniami musimy je poprawnie wykonywać. W związku z tym zaraz zasypię Was pożytecznymi obrazkami.


Jak właściwie robić podpór?W wersji najprostszej przyjmujemy pozycję pompki i zostajemy w miejscu.Przy kolejnej wersji podpieramy się na łokciach.

Są to 2 podstawowe typy. Deskę możemy oczywiście urozmaicić i utrudnić. Dodać hantle, czy piłkę.
Najważniejsze zasady:

- ciężar ciała trzymasz napiętym brzuchem
- naprawdę musisz porządnie napiąć brzuch, żeby odciążyć kręgosłup
- ciało znajduje się w linii prostej, nasza pupa nie unosi się, ani nie opada
- wzrok mamy skierowany w podłogę, nie patrzymy po suficie, ani nie zaglądamy sobie w dekolt
- ramiona znajdują się na wysokości barków


Przyznaję się bez bicia, podczas treningu plank to dla mnie spore wyzwanie. Dlatego wraz z nowym tygodniem zaczynam nowe, 30-dniowe wyzwanie ;) Będzie super, jeśli ktoś z Was również się przyłączy!3 komentarze:

 1. świetny blog...
  dzięki tobie wiem że robilam źle deskę

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja codziennie rano robię 1 min. planku ;D wstaję, "spadam" z łóżka na ziemię i zanim ogarnę co się dzieje cała minuta już za mną ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. O decha! Polecam wszystkim! Już nie pamiętam od kiedy robię 5x75s z 40s przerwy na krokodyle.. genialne ćwiczenie, ruszać dupy :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...